Rosja-Ukraina Putin wydał rozkaz operacji militarnej. Celem “demilitaryzacja Ukrainy”

Obejmuje likwidację sprzętu, zajęcie terenów wojskowych w celu całkowitego rozbrojenia. Oznacza szeroki zespół różnego rodzaju przedsięwzięć i środków, jakich dokonuje zwycięska strona konfliktu w celu demilitaryzacji i oczyszczenia życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego z nazizmu. Jak poinformował Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, nie uznaje on obecnego ukraińskiego rządu za demokratyczny.

Przebieg denazyfikacji w poszczególnych strefach okupacyjnych[edytuj edytuj kod]

Argumentacja, którą wczoraj posłużył się Władimir Putin, dominowała w imperium rosyjskim od XIX wieku, za panowania Mikołaja II, ale też po rewolucji lutowej i obaleniu caratu, aż do bolszewickiego przewrotu październikowego. Nawet elity liberalne, liberalno-konserwatywne, demokratyczne i część rosyjskich socjalistów utrzymywały, że Ukraińcy są pewną odmianą rosyjskiego narodu wywodzącego się jeszcze z Rusi Kijowskiej, a zatem powinni współtworzyć demokratyczne państwo rosyjskie. Posługiwanie się hasłami imperialnymi, do złudzenia przypominającymi te z czasów Piotra Wielkiego i Aleksandra III, to w przypadku Putina bicie w wielki bęben bez większego zrozumienia.

Putin mówi o “denazyfikacji i demilitaryzacji”. Historyk: to bezczelna bzdura

Rozpad i upadek Ordy stworzył koniunkturę, którą Moskwa wykorzystała do ekspansji. Na zachodzie znajduje się bowiem Wielkie Księstwo Litewskie związane unią dynastyczną z Koroną, a ciągle jeszcze krzepki zakon inflancki rządzi na północy. Więc naturalnym kierunkiem rozszerzania granic wydawał się wschód.

Rosja-Ukraina. Putin wydał rozkaz operacji militarnej. Celem “demilitaryzacja Ukrainy”

W ichidentyfikacji miały pomóc listy członkostwa w NSDAP, które w kwietniu 1945 rokuzostały uratowane przed zniszczeniem. Innym sposobem na ocenę poziomu poparciadla nazistów były kwestionariusze, wypełniane przez Niemców między 1945 a 1948rokiem. Odpowiedzi na 131 pytań miały pomóc w ocenie, czy dany człowiek byłzwolennikiem polityki Hitlera. Pierwsze kwestionariusze wydawano krótko powkroczeniu na terytorium Niemiec, jednak badania prowadzono głównie w większychmiastach takich jak Bonn czy Aachen, gdzie nazistowska biurokracja była najbardziejrozbudowana. Oczywiście kwestionariusze były w pewnym stopniu wadliwe, a samaich liczba przytłaczała aliancką administrację, niemniej w połączeniu z listamiczłonków NSDAP i donosami od antynazistów pozwalała zidentyfikowaćwspółpracowników reżimu. Ważnym czynnikiem w ocenie była długość przynależnoścido partii – na jej podstawie oceniano czy podejrzany dołączył do niej z powodówideologicznych, czy czysto praktycznych (przynależność do NSDAP przed majem1937 roku sama w sobie była podstawą do usunięcia z pracy).

“Demilitaryzacja” i “denazyfikacja” Ukrainy. Czego chce Rosja?

Putin posługuje się tym samym koncepcją trójjedynego narodu rosyjskiego. Jej założeniem jest, że naród rosyjski składa się z Wielkorusinów (Rosjan), Biełorusów (Białorusinów) i Małorusinów (Ukraińców); te części składowe mogą różnić się pod względem etnograficznym, ale łączy je wspólnota religii, języka i interesów politycznych. Doktryna pracowała na korzyść imperium rosyjskiego w rywalizacji z Habsburgami. Kiedy Funt szterling sukcesy w świetle osłabienia dolara USA ci ostatni, by uporać się z problemem polskim w Galicji, inwestują w połowie XIX wieku w koncept narodowości ukraińskiej, to dla obserwatorów moskiewskich wiązało się to z obawą powstania tam “ukraińskiego Piemontu” – kolebki myśli niepodległościowej Ukrainy. Podstawowym mitem powtarzanym jeszcze w XVIII i XIX wieku przez propagandę rosyjską był ten o “niszczeniu prawosławia” w monarchii jagiellońskiej.

“Będziemy dążyć do demilitaryzacji oraz denazyfikacji Ukrainy”, obwieścił prezydent Rosji. Prezydent Rosji ogłosił rozpoczęcie „operacji wojskowej„, aby „zdemilitaryzować” i „zdenazyfikować” Ukrainę. Oczywiście tezy o tym, że na Ukrainie rządzą neonaziści, nie ma żadnego związku z prawdą. Ta kłamliwa narracja podtrzymywana jest w oficjalnych przekazach Rosji. – W idealnej sytuacji Ukraina powinna być wyzwolona, oczyszczona z neonazistów, z ludzi krzewiących pronazistowską ideologię – słyszymy w komunikatach Kremla. To z kolei pozbawienie zaatkowanego kraju wszelkich zasobów wojskowych i militarnych.

RFN i NRD – powstanie dwóch państw niemieckich po II wojnie światowej – przyczyny, okoliczności, skutki

Nowym priorytetem byławalka z blokiem zachodnim i na tym skupiły się ich wysiłki w Niemczech. 1 kwietnia1946 roku utworzono 545 cywilnych trybunałów, zarządzanych przez specjalnie dotego wybranych Niemców. Każdemu postawionemu przed trybunałem, przydzielanoodpowiednią kategorię winy i stopnia współpracy z reżimem. Trybunały były podatne na korupcję i było ich zbyt mało,by skutecznie prowadzać denazyfikację. Aby usprawnić proces, wobec większościpostawionych przed trybunałem orzekano niską kategorię winy. Trybunały przywróciły do życia publicznego wielu ludzi wcześniejusuniętych z niego na mocy decyzji władz okupacyjnych.

Lepiej przygotował grunt, piątą kolumnę wewnątrz państw, które stały się jego celem. W przypadku działań Putina mamy do czynienia z kompletnym rozejściem się retoryki z rzeczywistością i tworzeniem faktów dokonanych. Ataki i próbę zajęcia Odessy i Lwowa nie da się usprawiedliwić ochroną mniejszości rosyjskiej, bo jest ona tam po prostu śladowa. Rano poinformował o rozpoczęciu “operacji specjalnej” na Donbasie, przeradzającej się w ataki, które objęły swoimi działaniami cały obszar Ukrainy.

— Podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej. Jej celem jest obrona ludzi, którzy w ciągu ośmiu lat byli ofiarą prześladowań, ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego. W tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy — powiedział Putin podczas porannej czwartkowej rozmowy z prezydentem Białorusi. O rozmowie poinformowała rządowa agencja BiełTA, powołując się na biuro prasowe Aleksandra Łukaszenki.

Jest to krok wstecz w stosunku do wspominanego już artykułu Putina z ubiegłego roku. Tam znajduje się niewielki fragment o rewolucji lutowej w 1917 roku, gdzie pisze on o Ukraińskiej Centralnej Radzie – organie, którego ambicją było sprawowanie władzy na terytorium Ukrainy. Mowa jest tam również o tym, że Ukraińcy ogłosili chęć pozostania w składzie w Rosji.

Wczesna denazyfikacja inaczej przebiegaław sowieckiej strefie okupacyjnej. W mniemaniu ZSRR miała ona oczyścić drogę dosowietyzacji wschodnich Niemiec, a sam antyfaszyzm miał stać się fundamentemnowego niemieckiego państwa. W zgodzie z oficjalną linią partii, arystokratów ikapitalistów obarczono winą za dojście Hitlera do władzy. Z powodówideologicznych rozprawiono się z nimi szczególnie brutalnie (choć należy tuzaznaczyć, że wbrew propagandzie byli naziści, wcale nie byli traktowani nazachodzie pobłażliwie). Według analityków żądania Federacji Rosyjskiej dotyczące “demilitaryzacji” mają na celu pozbawienie Ukrainy możliwości przeciwstawienia się rosyjskiej agresji, natomiast wypowiedzi o “denazyfikacji” wskazują na chęć zmiany władzy na Ukrainie.

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem. Putin nazwał także władze Ukrainy “neonazistami”, którzy przejęli władzę i “juntą, która działa przeciwko narodowi”. “Cała odpowiedzialność za możliwy przelew krwi będzie spoczywać całkowicie na sumieniu reżimu rządzącego na terytorium Ukrainy”, dodał. Z kolei demilitaryzacja to proces, w którym pozbawia się dany teren wojsk oraz budynków i maszyn o charakterze wojennym, rozbraja się formacje militarne i paramilitarne. Oba te pojęcia, zwłaszcza zastosowane w duecie, budzą oczywiste skojarzenia z II wojną i działaniami, które po jej zakończeniu prowadzono wobec Niemiec.

W strefie radzieckiej wykonano kilkakrotnie więcej wyroków śmierci niż w strefach zachodnich razem wziętych, wiele osób zmarło w czasie przesłuchań i tortur, a także z powodu panujących w obozach warunków sanitarnych (łącznie co najmniej 42 tys. osób). Wielu nazistów zdołało jeszcze przed kapitulacją lub wkrótce po wojnie zbiec do zachodnich stref okupacyjnych, aby tam poddać się władzom wojskowym. Poprzez likwidację NSDAP wraz ze wszystkimi podorganizacjami, rozwiązanie sił Top 9 ciekawych faktów na temat technologii blockchain SS czy gestapo, zniesienie wszelkich przepisów prawa związanych z dyskryminacją wprowadzonych przez nazistów. Częścią działań było również uwalnianie państwa od zwolenników ideologii nazistowskiej. Informujemy, że najciekawsze zgłoszenia wraz z odpowiedziami Redakcji możemy opublikować w serwisie, podając informację o autorze pytania (posługujemy się dokładnie takim podpisem, jaki został umieszczony w zgłoszeniu, bez ujawniania adresu e-mail); zastrzegamy sobie prawo do ew.

Zostało toodebrane z entuzjazmem przez Niemców – zwłaszcza tak zwanych nominalnychnazistów, którzy dzięki temu otrzymali szansę na powrót do społeczeństwa. W1950 roku oficjalnie zamknięto sowieckie obozy, a więźniów przekazano Ściana zmartwieńozszerzona o towary wzmacniające władzomNRD. Sowieci doszli do wniosku, że choć socjalistyczna transformacja Niemiecjeszcze się nie zakończyła, to konieczne były do niej inne metody niż twardadenazyfikacja, która osiągnęła już podstawowe cele.

Burbonik.pl to nowoczesny, informacyjno-rozrywkowy portal internetowy. Bieżące wydarzenia ze świata polityki i gospodarki, a także społeczeństwa i szeroko pojętego stylu życia. Zwracając się do mieszkańców Ukrainy nazwał działania Rosji “samoobroną” przeciwko tym, którzy “usiłują wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji”.

  1. Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił w czwartek w wystąpieniu telewizyjnym, że wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest “demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”.
  2. Władze prowadziły lustrację urzędników państwowych, usuwając wszystkich, którzy mieli powiązania z NSDAP wykraczające poza niezbędne w pracy stosunki.
  3. Na zachodzie znajduje się bowiem Wielkie Księstwo Litewskie związane unią dynastyczną z Koroną, a ciągle jeszcze krzepki zakon inflancki rządzi na północy.
  4. Tam znajduje się niewielki fragment o rewolucji lutowej w 1917 roku, gdzie pisze on o Ukraińskiej Centralnej Radzie – organie, którego ambicją było sprawowanie władzy na terytorium Ukrainy.
  5. Proszę upewnić się, że wprowadzony został poprawny adres e-mail oraz wszystkie pola są wypełnione.

Władze prowadziły lustrację urzędników państwowych, usuwając wszystkich, którzy mieli powiązania z NSDAP wykraczające poza niezbędne w pracy stosunki. Prowadzono różne akcje mające na celu uświadomienie społeczeństwu ogromu zbrodni nazistowskich.Powiązana z tymi działaniami była demilitaryzacja Niemiec. Uznano przede wszystkim, że należy zniszczyć ducha „pruskiego militaryzmu” – stąd też formalne rozwiązanie tego kraju związkowego. Oczywiście, w sferach okupacji radzieckiej demokratyzacja była zjawiskiem jedynie pozornym i trwającym tylko tak długo, jak było to konieczne. Już wkrótce władzę przejęli tam „demokratycznie” wybrani socjaliści, wprowadzając znany wszędzie w bloku wschodnim system monopartyjny.

Ostatecznie w następnychlatach proces ten uznano za kontrproduktywny, zwłaszcza w obliczu trwającej jużzimnej wojny i w 1951 roku oficjalnie zakończono denazyfikację na zachodzie. Upadek nazistowskich Niemiec w 1945roku wieńczył wydarzenia II wojny światowej w Europie. Wiązał się również znowymi wyzwaniami, przed którymi stanęli alianccy zwycięzcy. Po pokonaniu Niemiecnależało bowiem upewnić się, że nazistowska ideologia została całkowiciewykorzeniona i nie ma ryzyka jej odrodzenia. Zwycięskie mocarstwa zdecydowały,że w okupowanych Niemczech konieczne jest wprowadzenie specjalnych środków,znanych szerzej jako denazyfikacja.

Ale fakt jej zawarcia, a później również wybrania przez część elity ukraińskiej trzeciej drogi – współpracy z Turcją przeciwko państwu polsko-litewskiemu i Moskwie – dowodzi, że koncept “jednego narodu” i “głębokiej więzi” między Ukrainą i Rosją się nie sprawdzał. Pojawiła się wówczas doktryna, że cała Ruś, a ziemie ruskie stanowiły wszak większą część Wielkiego Księstwa Litewskiego, jest ojcowizną Rurykowiczów, zatem – dynastii moskiewskiej. Co ciekawe, w tej doktrynie w ogóle nie pojawiał się wątek bardzo ścisłych więzów krwi między Olgierdowiczami a Rurykowiczami z tych spornych prowincji, które na zasadzie dziedziczenia po linii matczynej dawały Olgierdowiczom wszystkie prawa do tych dzielnic. Do Moskwy, która wyrosła z Rusi Włodzimiersko-Suzdalskiej, ziemie połockie czy smoleńskie nigdy nie należały, a tym bardziej nie należał Kijów czy Czernihów. Ważny jest tu rok 1494, kiedy ma miejsce ślub między Aleksandrem Jagiellończykiem, wówczas wielkim księciem litewskim, a Heleną Iwanowną – córką Iwana III, chyba najwybitniejszego późnośredniowiecznego rosyjskiego władcy, męża Zoe Paleolog, bratanicy ostatniego cesarza bizantyjskiego. To wraz z tym ślubem, który miał rozładować napięcie polityczne w regionie, rozpoczyna się napór polityczny, ideologiczny, a później militarny Moskwy na wschodnie rubieże Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Start typing and press Enter to search